Menü Kapat

PR ve Basın Danışmanlığı

Dolsa Da Yesek Kampanyası
Ankara Oğlağı Kampanyası

2014 yılından bu yana Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği adına Ankara Keçisi Oğlağı eti tüketiminin artması, tüketiciler nezdinde marka bilinirliği artması için (Ankara Oğlağı Kampanyası) düzenlemekteyiz.

Ankara Kuzusu Tanıtım Projesi

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Birliği
Atölye Shiraz olarak 2014 yılından bu yana Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ne basın, medya, tanıtım, organizasyon ve PR hizmeti sağlıyoruz.
Ankara B.B. Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı


 

Atölye Shiraz olarak 2016-2017 tarihlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığına tanıtım, organizasyon, PR, danışmanlık hizmeti sağladık.

Bu dönemde daire başkanlığının gerçekleştirmiş olduğu bir çok projede yer aldık.

Gökçeada Kuzusu
Gökçeada Kuzusu LogoGökçeada’nın kadim değeri olan “Gökçeada Koyunu” Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği uhdesinde markalaşıyor. Atölye Shiraz’ın yürüttüğü “GÖKÇEADA (İMROZ) KUZUSU MARKALAŞMA PROJESİ” kapsamında bir dizi çalışma planlanmış, halkla ilişkiler ve basın çalışmalarıyla ürün bilinirliği artırılması hedeflenmiştir. Proje hedefleri çerçevesinde:
  • Gökçeada kuzusunun mevcut yetiştirilme yöntemini ön plana çıkararak tüketiciler arasında bilinirliğini ve talep edilebilirliğini artırma,
  • Gökçeada kuzusu yetiştiricilerinin ekonomik refahının artmasına katkı sağlama,
  • Gökçeada kuzusuna ait alınacak coğrafi işaretler ile ürünün güçlü yönlerini belgelendirme,
  • Gökçeada kuzusu markasının bilinirliğini artırmak ve pazarda çok özel ürün olarak yer almasını sağlama çalışmaları yürütülmektedir.

Organizasyon

İZMİR KOYUN KEÇİ PANAYIRI

İzmir Koyun Keçi Panayırı 2010 – 2014 yıllarında İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği adına 4 kez Atölye Shiraz tarafından düzenlenmiştir.

Uzun yıllar ihmal edilen küçükbaş hayvancılık sektörü, Seferihisar’da bir araya gelerek hem bölgenin hayvancılık sorunlarına çözüm aramışlar hem de yetiştiriciler bir araya gelme, eğlenme, sektör temsilcileriyle buluşma imkanı bulmuştur.

Atölye Shiraz-Organizasyon - İzmir Koyun Keçi Panayırı (3)

KARABURUN KIRKIM ŞENLİĞİ

Kırkım; Anadolu’da önemli kültürel ve ekonomik küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinden biri.

İzmir’in Karaburun İlçesinde yüzyıllardır imece usulü yapılan kırkım buluşmalarını İzmir başta olmak üzere Türkiye’de ki tüm küçükbaş yetiştiricilerin merakla takip ettiği ve katılım gösterdiği bir organizasyona dönüştürdük.

 

ANKARA KIRKIM ŞAMPİYONASI


Atölye Shiraz Türkiye’de ilk defa küçükbaş hayvancılıkta makineli kırkımı geliştirmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi adına 2016 ve 2017 yıllarında “Ulusal Kırkım Şampiyonası” düzenlemiştir.

 

ANADOLU YETİŞTİRİCİLER, CANLI HAYVAN VE ÇOBANLAR FUARI


 

Türkiye’de ilk defa 2017 yılında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde “ANADOLU YETİŞTİRİCİLER, CANLI HAYVAN VE ÇOBANLAR FUARI” Atölye Shiraz danışmanlığı ile düzenlenmiştir.

 

ANADOLU KIRSAL HİZMETLER FUARI

Türkiye’de ilk defa 2017 yılında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde “ANADOLU KIRSAL HİZMETLER FUARI” Atölye Shiraz danışmanlığı ile düzenlenmiştir.

BÜYÜK ANKARA FESTİVALİ KIRSAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI YERLEŞKESİ

Büyük Ankara Festivalinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı Yerleşkesi Atölye Shiraz tarafından yapılmıştır.

Web ve Sosyal Medya

Profesyonel imajınızı ancak profesyonel bir web sitesi ile yönetebilirsiniz.

Atölye Shiraz, bütüncül marka yönetimi anlayışı ve çok yönlü hizmetleriyle dijital dünyaya doğru şekilde açılmanızı sağlar.
Marka ve web sitesi yönetiminde ihtiyaç duyabileceğiniz, fotoğraf çekimi, video prodüksiyon, grafik tasarım, dijital ve sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı gibi multidisipliner bir çok ihtiyaca kendi bünyesinde cevap veren

Atölye Shiraz; size sadece web sitesi yapmaz, imajınızı yönetir.

Web Sitesi Referans Sayfamıza Gitmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Tüm Video Prodüksiyon örneklerini görmek için buraya tıklayınız.

Tarımsal Proje ve Uygulama

Koyun Keçi Sütünde Soğuk Zincir Projesi (İZKA)

Atölye Shiraz-KOYUN KEÇİ SÜTÜNDE SOĞUK ZİNCİR PROJESİ-ARAÇ giydirme

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği adına “Koyun Keçi Soğuk Zincir Projesi” hayata geçirilmiştir. İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin hem konsepti ve alt yapısı oluşturulmuş hem de sahada uygulaması yapılmıştır.

Bu projeyle birlikte Türkiye’de ilk defa koyun ve keçi sütü soğuk zincire alınmış, sanayiciye ürün tedariği sağlanarak yetiştiricinin daha çok kazanmasına olanak sağlanmıştır.

400 Önder Çiftçi Aranıyor Projesi (İZKA)

Atölye Shiraz-400 ÖNDER ÇİFTÇİ ARANIYOR PROJESİ-AFIS-2-mailİzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yaşama geçen “400 Önder Çiftçi Aranıyor” Projesiyle İzmir’de her köyde öğrenmeye açık, öğrendiği yeni bilgiyi köyündeki diğer yetiştiriciler ile paylaşmaya meraklı yetiştiricilerin eğitimi amaçlanmıştır.

Proje kapsamında İzmir’de 650 köy ziyareti yapıldı ve proje anlatıldı. Küçükbaş hayvancılığın yoğun yapıldığı 400 köyden 400 yetiştiriciye 5 gün boyunca Seferihisar’da oluşturulan küçükbaş hayvancılık eğitim merkezinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından eğitim verildi.

 

Ankara Keçisi Oğlağı Eti Coğrafi İşaret Başvurusu (TPE)

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği adına 2016 yılında Türk Patent Enstitüsüne Ankara Keçisi Oğlağı Eti için coğrafi işaret başvuru yapılmıştır.

12 ay boyunca meradan beslenen, sağlıklı, doğal ve lezzetli etiyle dikkat çeken Ankara Keçisi Oğlağı Eti için başlatılan çalışma Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği iş birliği ile devam etmektedir.

AKOE-LOGO-COĞRAFİ-İŞARET-BAŞVURUSU

Ankara Keçisi Varlığının Artırılması ve Tiftiğin Pazarlanması

Ankara Keçisi kadim tarihler bu yana bu coğrafyada yetiştirilen, dünyanın her yerinde kendi adıyla anılan bir dünya markamızdır. Tiftiği için yetiştirilen Ankara Keçisi yüzyıllar boyunca önemli ekonomik değer olarak bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Sentetik iplerin sanayide büyük pay kazanmasıyla birlikte doğal ipliklere olan ilgi azalmış ve Ankara Keçisi yetiştiriciliği yıllar içerisinde büyük kan kaybetmiştir. 1990’lı yıllarında başında tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelmiştir. Tiftik kalitesinin de düşmesiyle birlikte Türkiye, dünyada tiftik pazarında tüm gücünü kaybetmişti.

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile adına Ankara Keçisi ve kıymetli ürünü olan tiftik ile ilgili hem PR ve basın çalışmalarını hem de tiftiğin ulusal ve uluslararası pazarda fiyat artışıyla satışı sağlanmıştır.


×

Atölye Shiraz

Her Konuda Bizimle İletişime Geçebilirsiniz bilgi@atolyeshiraz.com

× Whatsapp Destek